SPARTAK ROŽMITÁL pod Třemšínem - oddíl tenisu

Historie tenisu v Rožmitále pod Třemšínem

Ve druhé polovině dvacátých let zapustil kořeny tenis v Rožmitále. Zpočátku se hrálo na travnatém paloučku u Sadoňského rybníka.
V roce 1928 byl ustaven tenisový kroužek a jeho členové hráli na prvním kurtu v zahradě hotelu Plzeňka.
Již v roce 1929 se členové tenisového kroužku podíleli na vybudování dvou kurtů u penzionu Třemšín. V tomto roce byl kroužek přejmenován na tenisový klub Rožmitál.
Tenisový klub byl v té době málo známý, takže se hrály pouze přátelské zápasy a turnaje. Na těchto dvorcích hráli jako jedni z prvních pan učitel František Tesař a jeho manželka, Ing. Josef Mareš, Emil Muchka, Karel Sýkora a další.
Činnost klubu byla nepravidelná a v době okupace úplně ustala. Později byly dvorce zrušeny v důsledku jiného využití.

Se stavbou nových dvorců v Rožmitále bylo započato na podzim roku 1947. Jako podklad se dávala struska z blízkého „Ferum“.
Na podzim v roce 1949 bylo možné užívat čtyři antukové dvorce. Stavba byla víceúčelová, předpokládalo se, že v zimě se tu bude hrát hokej. Ten se v té době hrál na rybníku Kuchyňka.

V letech 1950-52 se začala hrát první mistrovská utkání v tenise. Soutěž se hrála v plzeňském kraji, kam Rožmitál územně patřil. K utkáním nastupovali v té době mladší hráči: Antonín Květoň, Jiří Brda, Jiří Benda, Irena Klečková (Květoňová) a z těch starších Ing. Josef Mareš, František Tesař a jeho žena, učitelka Miloslava Janotová, MUDr. Šoupal se ženou, učitel Jan Hlaváč, Josef Svoboda, později se na přátelská utkání přidal MUDr. Pavel Čapek. Vedením družstva se ujal Jiří Brda. Správcem na kurtech byl učitel Tesař, který byl vedoucím družstva další generace tenistů a také trenérem.

I z našich dvorců vyšel jeden reprezentant. Byl jím Petr Štróbl, který jako žák trénoval na rožmitálských dvorcích. Byl dvojnásobným mistrem republiky v letech1962-3. Můžeme se pochlubit, že na našich dvorcích hrála Eva Pužejová-Suková mnohonásobná mistryně republiky a wimbledonská finalistka.

Další tenisová generace vylepšovala to, co ti starší vybudovali. Vysázeli se stromy kolem areálu, postavila se betonová tréninková stěna, proběhla oprava oplocení, vykopala se nová přípojka vody ze Sadoňského rybníka. V pozdější době se udělala nová střecha na klubovnu tenisu. Na tenisu bylo, je a bude vždy co vylepšovat.

V roce 1962 byla úspěšná generace dorostu, která hrála krajskou soutěž: Milan Ivančo, Martin Čechura, Václav Matějka, Josef Berka, Olga Marešová a Ladislava Šoupalová. Tito hráči se později podíleli na dobrém umístění družstva dospělých.

V polovině 80 tých let se začíná tvořit další generace tenistů, na které má velký podíl Milan Ivančo, Josef Berka, Martin Čechura a Ing. František Čejka. V té době začínají hrát dvě družstva dospělých a pohybují se mezi okresním přeborem a krajskou soutěží. Úspěchy máme i v soutěžích jednotlivců, kde Hynek Hochmut vyhrál okresní přebor jak ve dvouhře, tak i několikrát s Ondřejem Tvrským ve čtyřhře. V roce 1991 postupuje dorost do krajského přeboru a za pomoci těchto hráčů se blíží největší úspěch rožmitálského tenisu v soutěžích družstev.

Nejúspěšnější roky rožmitálského tenisu.

V roce 1993 obsazuje družstvo dospělých v krajské soutěži 1. místo a v kvalifikaci o postup vítězí nad družstvem Vlašimi 5:4 a postupuje do divize.

Sestava družstva: Ing. Ondřej Tvrský, Hynek Hochmut, Jan Berka, Richard Patlejch, Ivo Bartoněk, Jana Vostrovská, Barbora Čechurová, Kristýna Jarolímková.

Jako na houpačce.

Pro následující rok 1994 bylo cílem udržet se v divizi. Přes veškerou snahu, ale přichází sestup. V roce 1995 družstvo znovu vyhrává krajskou soutěž 1.třídy a podruhé postupuje do divize. V roce 1996 se opět v divizi neudržíme, několik dalších let hrajeme 1. třídu krajské soutěže a před rokem 2000 sestupujeme do 2.třídy, kde hrajeme v současné době. Druhé družstvo hraje 3.třídu krajské soutěže.

Současnost.
V současné době se nám pravidelně daří držet v soutěžích dvě družstva dospělých, družstvo dorostu a  někdy i družstvo starších žáků. To záleží především na počtu a šikovnosti dětí, které získávají tenisové dovednosti v tenisové škole. Ta probíhá na tenisových kurtech a přes zimu v tělocvičně základní školy.
 

2017 ....... 2024 © tenis.spartakrozmital.cz
webdesign | websystem | KAO.cz